Drodzy Państwo!
Jeśli czytacie ten artykuł, to znaczy, że chcecie zrozumieć co to jest, co zrobić w jaki sposób reagować, jak możecie pomóc dzieciom i młodzieży, która albo ma myśli związane z autoagresją, albo akt samoagresji już został dokonany. W takim przypadku jesteście w dobrym miejscu, gdyż platforma Pomocna Szkoła odpowiada na wszystkie te pytania. W tym konkretnym artykule zaczniemy od samych podstaw pierwszej pomocy w kryzysie emocjonalnym.
Od wielu lat zajmuję się pracą z autoagresją u dzieci i młodzieży, przez wiele lat pracowałam i nadal pracuję w Wielkiej Brytanii mędzy innymi w zespole kryzysowym zarówno w szpitalach jak i placówkach środowiskowych. Dlatego czytając artykuły na tej stronie lub uczestnicząc w szkoleniach korzystacie z mojego jak i moich współpracowników - wieloletniego praktycznego doświadczenia.
Problem autoagresji u dzieci i młodzieży wzrasta w ostatnich latach co można łatwo zaobserwować. Coraz częściej spotykamy się z problemem autoagresji np poprzez samookaleczanie z użyciem ostrych przedmiotów, uderzanie częścią ciała w twardą powierzchnię, nadużywanie wszelkiego rodzaju używek, przedawkowania leków nie jest już mocno wyodrębnionym problemem, a powszechnym zjawiskiem na całym świecie.
Nie da się też ukryć iż jest to problem który w dużej mierze dotyka dzieci i młodzież z objawami depresji, zaburzeniami lękowymi, spektrum autyzmu, problemami środowiskowymi czy zwyczajnie braku umiejętności radzenia sobie ze stresem. Tworzenie Planów Bezpieczeństwa w kryzysie emocjonalnym to praca w dużej mierze z rodzicami, opiekunami, szkołą i wieloma innymi profesjonalistami, którzy na codzień pracują z dziećmi i młodzieżą, no ale przejdźmy już do samego meritum.
W tym artykule odpowiem na następujące pytania:
Co to jest Plan Bezpieczeństwa w kryzysie emocjonalnym?
Dla kogo i kiedy powinien być przygotowany Plan Bezpieczeństwa?
Kto powinien przygotować Plan Bezpieczeństwa?
Przykład bezpłatnej wersji wzoru Planu Bezpieczeństwa do pobrania w PDF oraz samodzielnego wypełnienia (wkrótce)
Co to jest Plan Bezpieczeństwa w kryzysie emocjonalnym?
Plan Bezpieczństwa podpowiada Twojemu dziecku, wychowankowi, uczniowi między innymi o tym do kogo może się zwrócić kiedy czuje że chce się np: samookaleczyć, uderzyć, przedawkować i tym podobniej. Plan informuje Ciebie co jest lub może być przedmiotem ryzyka. Plan opisuje gdzie dziecko ma się udać aby otrzymać pomoc.
Szkoły i profesjonaliści mogą stworzyć taki plan jako gotowy wzór, biorąc pod uwagę wyznaczone przez szkołę czy określoną placówkę charakterystyczne dla ich otoczenia detale, a potem tylko wypełnić brakujące pola z uczniem czy wychowankiem. Wzory bezpieczeństwa dla szkół i placówek - profesjonalistów oraz szkolenia z tego zakresu dostępne będą wkrótce na naszej platformie.
2. Dla kogo i kiedy powinien być przygotowany Plan Bezpieczeństwa?
Plan Bezpieczeństwa powinien być przygotowany dla dzieci i młodzieży w momencie kiedy dowiadujemy się, że dziecko ma myśli o samoagresji np. myśli o samookaleczaniu.
Często jednak bywa, że dzieci i młodzież ukrywają taki fakt, a my dorośli dowiadujemy się już o akcie dokonanym na ogół od osób trzecich lub zupełnie przypadkowo zauważając rany lub blizny. Jest to wielokrotnie kompletne zaskoczenie, szok dla rodzica, który przecież starał się jak można aby jego dziecko było szczęśliwe i taka sytuacja jest często dla rodziców niezrozumiała.
Jeśli jesteś rodzicem to postaraj się uregulować też najpierw swoje emocje zanim podejmiesz rozmowę z własnym dzieckiem w celu pomocy. Ważne abyś nie krzyczał, a spróbował spokojnej rozmowy na tyle o ile to jest możliwe.
Temat autoagresji jest bardzo trudnym tematem dla nieprzeszkolonych w tej tematyce również profesjonalistów takich jak nauczyciele czy terapeuci. Mogą oni być najlepszymi fachofcami w swojej dziedzinie ale jeśli chodzi o tematykę autoagresji mogą nie czuć się zbyt pewnie dlatego ważne abyśmy kontynuowali tą ścieżkę nauki bo przecież wszystkich nas łączy tylko jeden cel - zapewnienie bezpieczeństwa naszych pociech czy wychowanków/uczniów.
3. Kto powinien przygotować Plan Bezpieczeństwa?
Za każdym razem kiedy rodzic lub profesjonalista dowiaduje się, że osoba nieletnia myśli o autoagresji lub też już dokonała aktu autoagresji, powinien zostać stworzony Plan Bezpieczeństwa. Przykłady osób które powinny przygotować plan bezpieczeństwa w momencie kiedy dostrzeżony zostanie akt autoagresji lu kiedy dziecko /młodzież wyjawi myśli o samoagresji. W miarę możliwości powinna być to osoba z którą dziecko ma już jakieś relacje lub któremu ufa np:
rodzice lub opiekunowie
wyznaczona osoba w szkole np: szkolny psycholog lub wyznaczony nauczyciel itd
psycholog lub psychoterapeuta, psychiatra
pielęgniarka lub lekarz
linia zaufania dla dzieci
4. Przykład bezpłatnej wersji wzoru Planu Bezpieczeństwa do pobrania w PDF oraz samodzielnego wypełnienia dla:
Rodziców i opiekunów - Pobierz PDF tutaj (już wkrótce)
Szkoła - Pobierz PDF tutaj (już wkrótce)
Psychoterapeuci, psychologowie, lekarze - Pobierz PDF tutaj (już wkrótce)
Proszę o pytania i komentarze pod tym artykułem, alternatywnie zapraszam do kontaktu tutaj
Serdecznie pozdrawiam
Dorota Perkins
Comments